Tüm kanserler arasında en sık karşılaşılan 4. kanser olan mide kanseri; lenf bezleri, karaciğer, akciğer gibi organlara yayılabilir. Mide kanseri her yıl dünyada 800 bin kişinin hayatını kaybetmesine yol açmaktadır ve ülkemizde sık olarak rastlanmaktadır. Erkeklerde, kadınlara oranla daha sık rastlanan mide kanseri beslenme alışkanlıkları ve hayat tarzı değişiklikleri ile önlenebilir bir hastalıktır.

Belirtileri Nelerdir?

Mide kanserinin erken döneminde belirti vermeyebilir hazımsızlık ve şişkinlik gibi basit şikayetler olabilir. Genellikle ileri evrelerde şikayetler vermeye başlar. İleri evrelerde kilo kaybı, halsizlik erken doyma, kusma gibi şikayetler verebilmektedir.

Mide kanseri belirtileri, hastalığı erken evrede yakalamak tedavi açısından çok önemlidir. Bundan dolayı hazımsızlık ve şişkinlik gibi şikayetlerde endoskopi yapmakta fayda vardır.

Mide Kanseri Neden Olur?

Mide kanserinin nedeni olarak beslenme çok önemlidir. Taze meyve ve sebze yemek mide kanserinden korumaktadır. Özellikle dumandan etkilenmiş gıdalar direkt olarak mide kanseri ile ilişkilidir.

Mide kanseri vakalarının %65-85’inde helikobakter pilori enfeksiyonu görülmektedir.

Sigara ve alkol tüketimi mide kanseri gelişimini artırmaktadır.

Mide kanserinde genetik faktörlerde önemlidir. Ailesel mide kanserleri bildirilmektedir.

Tanısı Nasıl Konur?

Mide kanserinde erken teşhis çok önemlidir. Teşhiste endoskopi ile mideye bakılması ve şüpheli olan yerlerden biyopsi alınması gerekmektedir.

Tanı sonrası hastanın evresini belirlemek amacıyla Bilgisayarlı Tomografi (BT), kanserin yayılıp yayılmadığını kontrol eden laparoskopi ve MR, PET-BT, Böbrek ultrason çekimi, göğüs röntgeni gibi testler uygulanabilir.

Mide Kanseri Çeşitleri

Genel olarak mide kanseri agresif bir kanser türüdür çeşitli tipleri bulunmaktadır, patolojik olarak belirlenen türe göre cerrahi tedavi veya onkolojik tedavi yapılmaktadır.

Mide Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Mide kanserinin tedavisinde cerrahi tedavi ve onkolojik tedavi yapılmaktadır. Hastanın belirlenen evresine göre ameliyat öncesi onkolojik tedavi verilebilir. Mide kanserinin öncelikli tedavisi cerrahidir eğer cerrahi tedavi uygulanamıyorsa ameliyat önce kemoterapi ve radyoterapi uygulamakta fayda vardır. Cerrahi tedavi de midenin tamamı veya bir kısmının çıkarılması ile geniş lenf nodu çıkarılması şeklinde olmaktadır.

İleri evre mide Kanserinde Hipertermi kemoterapi ile kanserin yayılımı azaltılabilir. İleri evre mide kanserin de hastanın evresini geriletmek için ısıtılmış kemoterapinin direkt olarak tümöre temas etmesini ve aynı zamanda damardan verilen kemoterapi ile evresini geriletmeyi amaçlayan bir tekniktir. Uygun hastalarda kullanılmasında fayda vardır.

Mide kanserinden korunmak için kuyu suyu gibi suları içmemek, taze meyve ve sebze tüketmek, tütsülenmiş gıdalardan uzak durmak, tuz tüketimini azaltmak, kızartma yağlarını tekrar kullanmamak, tarama endoskopisi yaptırmak, midede helikobakter pilori saptanması durumunda antibiyoterapi ile tedavi etmek gerekmektedir, sigara kullanımı ve alkol içilmesini azaltmak gerekmektedir.

Copyright 2021 İlbars Medya