Mide küçültme ve birlikte yapılabilen bypass ameliyatları yapılarak obezite ve diyabet tedavisi yapılabilmektedir.

Bu ameliyatlar her hastaya uygulanmamaktadır. Hastanın 3 yıldır obez olması ve daha önceden kilo vermek için başarısız diyet denemeleri olması gerekmektedir.

Bu Ameliyatlar Hangi Hasta Tiplerine Uygulanabilir?

Obezite ve diyabet tedavisine yönelik olarak gerçekleştirilen bu cerrahi müdahaleler psikolog, beslenme uzmanından oluşan bir ekip tarafından değerlendirilmeli ve cerrahi tedavi öncesi hastanın diyet alışkanlıkları düzenlenmeli ve yeme içme bozukluğu varsa tedavi edilmeye çalışılmalıdır. Vucut Kitle İndeksi (VKİ), 40 üzeri olması veya VKİ’nin 35 üstü ve ek hastalığı (HT, DM, Uyku apne…) olması gerekmektedir.

Mide Küçültme Ameliyatı Öncesinde Neler Yapılmalıdır?

Hastaların yeme içme alışkanlıkları operasyon sonrasında ki diyet düzenine uygun bir şekilde düzenlenmelidir. Hastaya öncelikli olarak ameliyattan sonraki yaşam tarzıyla ilgili eğitim verilerek ameliyattan sonraki 1,5-2 yıl içinde yaşayacağı farklılıklar anlatılmalıdır. Bunların hepsi gözden geçirildikten ve hasta hazır halde olduğu düşünüldükten sonra ameliyata karar verilmelidir.

Sleeve gastrektomi (tüp mide)

Sleeve gastrektomi operasyonu laparoskopik olarak midenin içerisine bir adet tüp yerleştirilmekte ve bunun sınırından midenin 2/3’si stappler yardımıyla çıkarılmaktadır. Daha sonra mide hacmi küçülmekte ve midenin tepe noktasından salgılanan ghrelin hormonu salgılanımı azalmaktadır. Böylece hastanın hem mide hacmi azalmakta hem de ghrelin seviyesinin azalması ile iştah azalmaktadır böylece hasta kilo vermektedir.

Bypass operasyonların da ise

Mide hacmi azaltılmakta ve ince barsaklar, midenin kalan kısmı ile birleştirilmektedir. Böylece mide hacmi azalmakta ve gıdaların emilimi azalmaktadır bunlar sayesinde hasta hızlı bir şekilde kilo vermektedir.

Diyabetes mellitus (şeker hastalığı) ve reflü hastalığının düzeyine göre yapılacak cerrahi tekniğe karar verilmektedir. Ağır reflüsü olan ve ağır diyabeti olan hastalarda bypass yöntemi daha fazla tercih edilebilir.

Ne Kadar Sürede Sonuç Alınmaktadır?

Mide küçültme operasyonları sonrasında ilk bir-bir buçuk yılda yüksek miktarda kilo vermektedirler. Hastanın, ideal kiloya bir buçuk yıl sonra ulaşması öngörülmektedir fakat 5 yıldan sonra hastaların üçte ikisinde mide genişlemekte ve yaklaşık %20 kadarında tekrar kilo alımı olmaktadır. Bundan dolayı ilk bir yılda bu hastaların yeme içme alışkanlığı edinmeleri, hayat tarzı değişikliği ve bunu daha sonrasında da devam ettirmelerini amaçlamaktayız.

Copyright 2021 İlbars Medya